Mordonie

mordonieKtórzy nie zna mordonii? To pyszne, polskie danie, które przygotwywały nasze babcie i prababcie. Inna nazwą mordonii są siwulce, czyli kluski z ziemniaków. Przyjmują szary kolor, ale to jedyna cecha, która kojarzy się z szarzyzną tego dania. W niektórych regionach polski nazywa się je kudłatymi kluskami.

 

 

  • Mordonie
  • Mordonie przygotowuje się dość prosto. Stanowią pożywny posiłek dla całej rodziny. My przygotujemy mordonie z kilkoma dodatkami. Dlaczego prezentowane kluski uzyskały tak dziwną nazwę? Dawniej, gdy ludzie ciężko pracowali fizycznie gotowano mordonie po to, aby zapychać organizmy pracowników. Mordonie dawały im siłę do pracy przez cały dzien. Nie jest to potrawa dedykowana dla osób na diecie - talerz mordonii to około 500 kilokalorii. Jest to więc spora dawka energii, którą można wykorzystać podczas pracy.
Porcje Przygotowanie Gotowanie Całkowity czas
5 porcji 15 minut 60 minut 75 minut

Składniki

Ilość porcji: porcji

Instrukcje

  1. Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce na małych oczkach, odciskamy przez ściereczkę do miseczki i zostawiamy na chwilę
  2. Z miseczki z góry zlewamy wodę, a pozostały krochmal dodajemy do ziemniaków
  3. Do ziemniaków dodajemy też mąkę, jajka i sól, pieprz; dokładnie mieszamy
  4. Z ciasta formujemy palcami małe kluski i wrzucamy do gotującej się , osolonej wody, można też zgarniać niewielkie porcje ciasta łyżką z talerza
  5. Kluski gotujemy ok. 4 minut ( do wypłynięcia )
  6. Podajemy z pokrojoną w kostkę i podsmażoną słoniną i twarogiem

Notka

Tak pysznie przygotowane kudłate kluski na pewno zasmakują każdemu, kto szuka sycącego obiadu. Mordonie to nasza propozycja, którą warto odzwierciedlić w kuchni. Potrawa ta łączy pokolenia. Mamy nadzieję, że wieść o kudłatych kluskach siwulcach nigdy nie zaginie.

Polub nasz przepis!

Tagi:

Skomentuj przepis