dlaczego przesiewa się mąkę

Pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie dlaczego przesiewa się mąkę? Czy przesiewanie nie jest wymysłem? Po co brudzić dodatkowe naczynia i wydłużać sobie pracę? Odpowiedzi na te pytania jest kilka, jednak po zapoznaniu się z nimi zobaczysz, że warto poświęcić te kilka minut, by przesiać mąkę i inne składniki przygotowując przepis, który tego wymaga.

Dlaczego przesiewa się mąkę – czyli pozbywanie się grudek

Poniższe zdjęcie pokazuje dwie miseczki, w których umieszczona została mąka prosto z torebki oraz mąka po przesianiu. Bez wątpienia każdy z Was zobaczy różnicę. Dzięki przesianiu mąki przez sito pozbywamy się niechcianych grudek. To samo tyczy się innych produktów sypkich takich jak cukier puder czy kakao.

Po co przesiewa się mąkę
Dlaczego przesiewa się mąkę i cukier puder
Dlaczego przesiewamy mąkę

Dlaczego przesiewa się mąkę – czyli napowietrzanie mąki

Dzięki przesianiu mąki przez sito nabierze ona powietrza, co ma duże znaczenie podczas wyrastania wypieków. Napowietrzona masa sprawia, że wypieki są lekkie, puszyste i pulchniejsze, a co najważniejsze zmniejsza się ryzyko powstania zakalca.

Dlaczego przesiewa się mąkę – czyli lepsze połączenie składników

Kolejną zaletą przesiewania sypkich składników ciast i wypieków jest ich dokładniejsze i lepsze połączenie. W przepisie, w którym mamy proszek do pieczenia lub różne rodzaje mąki zawsze warto połączyć je razem przed połączeniem ich bezpośrednio z mokrymi składnikami wypieku.

Co jest potrzebne do przesiania mąki?

W czasach kiedy do każdej czynności produkuje się setki gadżetów, możemy kupić specjalny przesiewacz czy też przesiewak do mąki. Jeśli często pieczesz, to bez wątpienia może okazać się bardzo przydatny, jeśli jednak ciasta i inne wyroby cukiernicze, które z reguły wymagają przesiania mąki robisz stosunkowo rzadko, to bez wątpienia wystarczy Ci zwykłe sito z gęstymi oczkami. Słyszałam również o  sposobach przesiewania mąki za pomocą trzepaczki i widelca, czy też czystej pończochy. Jednak osobiście nigdy nie korzystałam z dwóch ostatnich metod.

W jaki sposób przesiewać mąkę?

Pytanie może wydawać się zaskakujące, jednak wiem, że osoby początkujące lubią kiedy wszystko jest jasno opisane. Mąkę po nałożeniu na sitko można przesiać poprzez potrząsanie nim lekko do góry. Ta opcja mi osobiście odpowiada najbardziej. Mąkę możemy również przesiać ruchem poziomym potrząsając sitkiem w prawo i lewo na zmianę. Kolejnym sposobem jest uderzanie wolną ręka w sitko. Wszystkie te czynności wykonujemy nad miską, talerzem, lub innym pojemnikiem, w którym umieścimy sypkie składniki.

Powyższe informacje dokładnie przedstawiają dlaczego warto przesiewać mąkę. Jak widzimy istnieje wiele zalet tej czynności, która nie jest wymagająca. W dzisiejszych czasach, kiedy produkty dostępne w sklepie są dobrej jakości, zamknięte w szczelne opakowania, nie musimy się martwić, że przedostały się do niej jakieś zanieczyszczenia. Pamiętajcie, mąki nie przesiewamy po to by pozbyć się robaków lub innych insektów, które mogły w niej zagościć. W przypadku gdy w mące zauważymy mole lub ich larwy produkt należy wyrzucić, gdyż nie nadaje się do spożycia. Warto również w takim przypadku wykonać przegląd szafek kuchennych i sprawdzić wszystkie miejsca w których mogły się znaleźć. Mole lubią takie produkty jak: cukier, ryż, kasza, kakao.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.