jak-ugotować-kalafior

Kalafior to bardzo wartościowe, a przy tym niskokaloryczne warzywo, które możesz przyrządzić na wiele sposobów. W Polsce największa popularnością cieszy się podawanie go razem z bułką tartą i masłem. Ze względu na bogactwo witamin i minerałów kalafiora, warto, by czasem trafił na Twój stół. Poniżej pokaże Ci kilka sposobów jak ugotować kalafior.

Jak ugotować kalafior w całości?

W przypadku gotowania całej główki ważne jest by dobrać garnek odpowiedniej wielkości. Tak by cały kalafior zmieścił się w nim bez problemu. Przed ugotowaniem go, musisz wykonać następujące czynności:

  • w zależności od wielkości warzywa zagotuj ok. 2,5-3 litrów wody
  • gotującą się wodę posól 2,5-3 łyżeczkami soli (przyjmuje się, że należy dodać ok. 0,5 łyżeczki soli na litr wody),
  • usuń liście oraz twardą część łodygi kalafiora,
  • opłucz kalafiora pod zimną, bieżącą wodą,
  • ostrożnie umieść go w garnku w wrzącą wodą, głąbem do dołu
  • gotuj do miękkości na średnim ogniu przez ok. 10-15 minut,
  • pamiętaj by kalafior gotować bez przykrycia
  • miękkość kalafiora sprawdzaj za pomocą widelca
  • po ugotowaniu wyjmij z wody i serwuj na ciepło, gdyż tak najlepiej smakuje 🙂

Jak ugotować kalafior w różyczkach?

W przypadku kalafiora podzielonego na części tzw. różyczki zastosowanie będą miały wszystkie powyższe kroki za wyjątkiem czasu gotowania. W przypadku kalafiora podzielonego na różyczki czas gotowania należy skrócić do 8-10 minut. Pamiętaj, że kalafior to warzywo, które możemy spożywać na surowo, w związku z czym czas gotowania można dobrać do swoich preferencji. Jeżeli wolisz blanszowane lub surowe warzywa to śmiało możesz spożywać kalafior w takiej postaci.

Jak przyrządzić kalafior na parze?

Gotowanie na parze jest polecane zwłaszcza przy przygotowaniu potraw dla niemowlaków i małych dzieci. Nie od dziś wiadomo, że taki sposób przygotowywania potraw jest najzdrowszy. Dzięki parowaniu warzyw nie pozbawiamy ich cennych witamin i minerałów w takiej ilości, jak ma to miejsce podczas gotowania w wodzie. Dodatkowo warzywa posiadają ładniejszy kolor. W przypadku gotowania na parze wystarczy nam garnek z niewielką ilością gorącej wody oraz sitko, które umieścimy na nim wraz z kalafiorem. Pamiętaj by kalafior nie dotykał wody. Czas gotowania wydłuży się wówczas do ok. 20-30 minut w zależności od wielkości kalafiora, różyczek. W tym przypadku również zalecam by miękkość kalafiora sprawdzać widelcem.

Dlaczego nie gotować kalafiora pod przykryciem?

Chociaż w wielu publikacjach możesz znaleźć informację, by kalafior gotować pod przykryciem powiem Ci dlaczego należy tego unikać, zwłaszcza w sytuacji kiedy cierpisz na problemy z tarczycą. Kalafior mimo, że jest bardzo zdrowym warzywem posiada również „antyodżywcze” substancje tzw. goitrogeny. Goitrogeny odpowiedzialne są za hamowanie wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia, co powoduje zaburzenia w metabolizmie jodu. Dzięki gotowaniu kalafiora goitrogeny częściowo są usuwane. Dzięki gotowaniu bez pokrycia możemy zredukować zawartość „antyodżywczych” substancji nawet o 30%.

Jak ugotować kalafior żeby nie śmierdział?

W trakcie gotowania kalafiora uwalniają się związki siarki, które są przyczyną brzydkiego zapachu kalafiora. Dla niektórych osób, być może także dla Ciebie jest on nieakceptowalny, przez co zrezygnowałeś i wyeliminowałeś kalafiora ze swojej diety. Jeśli tak jest, poznaj kilka sposobów, które skutecznie zneutralizują nieprzyjemny zapach gotującego się kalafiora:

Soda oczyszczona na zapach kalafiora

Do gotującej się wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. która zneutralizuje brzydki zapach

Dodaj mleko i cukier by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kalafiora

Kolejnym sposobem jest dodanie 0,5 szklanki mleka oraz łyżeczki cukru. Te sposób sprawi, że kalafior będzie inaczej smakował, a jego smak się wyostrzy. W literaturze znajdują się również inne metody polegające na dodaniu do gotującej się wody liści laurowych oraz cytryny, Kuchnia to miejsce, gdzie warto eksperymentować, bawić się smakiem. Gotowanie i eksperymentowanie daje wiele radości. Jeżeli zatem tradycyjne metody na ugotowanie kalafiora są poza Twoim zasięgiem ze względu na jego zapach. Spróbuj powyższych sposobów, być może dzięki nim przekonasz się do kalafiora.

Jeśli natomiast cenisz i lubisz to warzywo zapraszam Cię do zapoznania się z moimi przepisami.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.